Политический непрофессионализм

1 августа 2007 г.

Sostav.ua продолжает следить за перипетиями на рынке наружной рекламы в Украине в связи с размещением политической рекламы.

Заявление Ассоциации наружной рекламы:

История с пресс-релизом Ассоциации наружной рекламы Украины по поводу политической рекламы в городе Киеве не закончилась. Управление по рекламе столицы Украины решило показать свою образованность и юридическую подготовку и направило в начале этой недели киевским операторам письма со следующей формулировкой:

Очень хотелось бы оставить ерничество и иронию по поводу профессионализма чиновников из новой команды - но иначе никак нельзя. Для начала, хотя это и не скромно, просто процитирую самого себя из книги «Виборче законодавство: українська практика, міжнародний досвід та шляхи реформування. - К.: Факт, 2003». Просто для информации:

Юридичний статус передвиборної агітації в Україні
Розглянемо юридичні норми проведення передвиборної агітації в Україні на прикладі Закону України про вибори народних депутатів України в редакції 17 січня 2002 року (тим більше, що саме в цьому напрямі будуть надалі розвиватися норми законодавства про президентські та місцеві вибори). Як ми вже зазначили, у законі відсутнє визначення, що є агітацією. Замість дефініції, запропоновано приклади того, чим є агітація - це публічні дебати, дискусії, виступи, "круглі столи", прес-конференції, інтерв'ю, виступи, політична реклама, теленариси, відеофільми, інші публікації та повідомлення про партію (блок), кандидата у депутати та інші форми, що не суперечать законодавству (стаття 53.2 закону). Взагалі передвиборна агітація може вестися в будь-яких формах та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції та законам України (ст. 51.1)...

Щодо принципів агітації, то вони є спільними як для міжнародного права, так і для законодавства окремих країн. В Україні, як і в багатьох демократичних державах, закріплено такі декларативні норми, як свобода агітації, створення рівних юридичних можливостей усіх кандидатів на виборах, неупереджене ставлення з боку державних органів, посадових осіб до всіх кандидатів, контроль за використанням фінансово-матеріальних засобів, доступність засобів масової комунікації, чесність і справедливість ведення агітаційної діяльності, державна підтримка кандидатів, партій (блоків) у їхній передвиборній агітації та ін. Всі ці норми тою чи іншою мірою відносяться до закріпленого Конституцією права на свободу слова, думки та вільного доступу до інформації. Що ж до міжнародного права, то, наприклад, у Конвенції про стандарти демократичних виборів, виборчих прав і свобод в державах-учасниках СНД, яку підписав голова ЦВК М.Рябець, але не ратифікувала Верховна Рада України, вказано такі спільні моменти щодо принципів проведення агітаційної діяльності, і саме вони можуть слугувати орієнтиром і в українському законодавстві. Так, завданням держави є забезпечення громадянам, кандидатам, політичним партіям, іншим громадським об'єднанням свободи проведення в будь-яких законних формах і методах агітаційної діяльності в умовах плюралізму думок і відсутності цензури; всім кандидатам законом має бути забезпечено рівні умови доступу до ЗМІ; при проведенні агітації мають бути певні обмеження свободи слова (наприклад, у випадках закликів до війни, терористичних дій тощо); ніхто не має використовувати ЗМІ однієї держави для агітації під час виборів у іншій державі (ст. 13 Конвенції). Таким чином, досить закономірно, що і в національних виборчих законодавчих актах частково обмежуються природні права і свободи, а практика, крім того, свідчить про їх численні порушення в процесі виборів - особливо представниками державних органів...

Строки проведення передвиборної агітації
Сам по собі процес передвиборної агітації визначено в законодавстві шостою стадією виборчої кампанії. Виборче законодавство України, як і аналогічне законодавство інших країн, незалежно від виду виборів, завершення цієї стадії пов'язує з передоднем виборів (в Ізраїлі - за два дні до дня голосування). В українському законодавстві це конкретизовано таким чином: "закінчитися передвиборна агітація має о 24 годині останньої п'ятниці перед днем виборів, і поза цими строками будь-яку агітацію заборонено" (ст. 50.2). Це є загальне демократичне правило, хоча в різних країнах існують певні розбіжності щодо інформаційних плакатів на виборчих дільницях. Так, в Польщі та Словаччині заборонені будь-які форми агітації на виборчих дільницях. В Литві так само заборонене розміщення програмних документів кандидатів на виборчих дільницях у день голосування.

Крім того, немає одностайності в різних державах і щодо початку стадії передвиборної агітації. Так, в Україні передвиборна агітація на парламентських виборах має фіксовані строки - вона починається за 50 днів до дня голосування, а Центвиборчком повідомляє в засобах масової агітації про початок агітації мінімум за 53 дні до голосування (ст.50.1). Початком передвиборної агітації також може бути день оголошення дати голосування, як в Польщі та Румунії, опублікування списку кандидатів Головною виборчою комісією, як у Литві, і знову ж, конкретно визначений день до дати голосування (15 днів - Туреччина, 21 день - Ізраїль) [Ставнійчук М.І. Законодавство про вибори народних депутатів України: актуальні проблеми теорії і практики. - К.: Факт, 2001. - С.160. - С.23 - 24].

Однозначно повсюди дозволено проводити агітацію до початку виборчої кампанії (в Україні - за 90 днів до дня голосування), оскільки юристи виходять з того принципу, що ніхто не може знати, кого зареєструють кандидатом. А от передвиборну агітацію у період виборчої кампанії поза встановленими строками для ведення передвиборної агітації в основному заборонено.

Вот на предпоследнее предложение и нужно обратить внимание нашим опытным чиновникам. Поскольку выборы еще не начались, и формально любой человек может рекламировать себя или свою организацию, ограничивать эту деятельность не просто незаконно, но даже антиконституционно. Более того, сейчас это и не предвыборная агитация вообще, ведь выборы еще не начались. Так, нечто среднее между коммерческой рекламой и агитацией Государственной налоговой администрации. Заплати налоги и спи спокойно.

Будем ждать продолжения сериала, в который теперь, нашими стараниями, вступят прокуратура и ЦИК...

Артем Биденко, Глава координационного совета Ассоциации наружной рекламы

Одновременно в редакцию поступило письмо:

ЗАЯВА
Молодіжного Центру політики та інформації з приводу лобіювання Асоціацією зовнішньої реклами інтересів деяких політичних сил

ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО ПОРУШУЄ ЧИННЕ РЕКЛАМНЕ ЗАКОНОДАВСТВО

Минулого тижня прес-служба Асоціації зовнішньої реклами розповсюдила заяву, у якій організація начебто захищаючи інтереси підприємців закликає Київську міську державну адміністрацію не перешкоджати розміщенню зовнішньої політичної реклами на рекламних носіях міста.
У своїй заяві Асоціація зовнішньої реклами стверджує, що «на даний момент політичні партії і блоки можуть розміщувати будь-яку рекламу, а її сюжети слід розцінювати як комерційні» посилаючись на свої власні консультації з Центральною виборчою комісією і юристами з приводу термінів розміщення політичної реклами перед позачерговими виборами Верховної Ради.
Раніше фракція Блоку Юлії Тимошенко в Київській міській раді використовуючи такі самі методи звинувачувала Київського міського голову Леоніда Черновецького у перешкоджанні розміщенню реклами БЮТ у столиці.
За словами експерта Молодіжного Центру політики та інформації Віталія Ігнатуши, така реклама насправді є політичною, а не комерційною, як стверджує Асоціація зовнішньої реклами. «Прикриваючись приватними структурами політичні сили встановлюють на рекламних носіях явно заборонену виборчими строками рекламу своїх блоків і партій», - зазначив Віталій Ігнатуша. За його словами, єдиним правильним рішенням буде - демонтаж конструкцій, що порушують мораторій на розміщення реклами та встановлення жорстких штрафів для компаній-операторів. «Будь-який суд в Україні підтвердить, що ця реклама є політичною, навіть якщо її замовляло якесь «таємниче» приватне підприємство. Спеціалісти Асоціації зовнішньої реклами, розуміючи це, захищають інтереси певних політичних сил», -- заявив експерт МЦПІ.
Молодіжний Центр політики та інформації закликає всі рекламні організації до об'єктивності, чесності та аполітичності під час позачергових виборів до Верховної Ради України.

Прес-служба МЦПІ
[email protected]
www.mcpi.org.ua


http://www.sostav.ua/





Комментарии

Еще никто не оставлял комментариев к данному материалу.

Добавить комментарий



Похожие статьи

  • Политический PR в медийной политике
    В современной западной специализированной литературе довольно обстоятельно разработана проблематика истории развития и современного состояния такого направления государственной информационной политики, как политическая коммуникация.
  • Политический PR
    Политический PR на сегодняшний день - важнейший инструмент управления массами и формирования позитивного общественного мнения об определенной партии или отдельном кандидате. Как показывают последние выборы в Госдуму, правящая партия страны направила все силы не на собственный PR (полностью отказавшись от дебатов на ТВ), а скорее на черный PR партий - конкурентов.
  • Политический PR

    Избирательная кампания - комплекс агитационных мероприятий политических партий или отдельных кандидатов для обеспечения себе поддержки со стороны избирателей на политических выборах.

  • Политический маркетинг (Political marketing) Политический маркетинг (Political marketing)

    Отдельные политики в условиях либеральной демократии являются представителями политических партий. Даже такие харизматические лидеры как Маргарет Тетчер подчинятся партийной дисциплине.

  • Новый общественно-политический еженедельник появился в Украине
    Еженедельник "Вести.Репортер" выходит в продажу 30 августа с тиражом 50 тыс. экземпляров, сообщил издатель журнала, директор медиахолдинга "Мультимедиа-инвест групп" Игорь Гужва.
  • Иствуд опроверг политический подтекст в рекламе Chrysler
    Клинт Иствуд, принявший участие в рекламе автопроизводителя Chrysler, опроверг слухи о том, что ролик имеет политический подтекст и может рассматриваться как предвыборная пропаганда Барака Обамы.
Приглашение на выставку рекламы и полиграфии RemaDays Киев